شوانوما

شوانوما شایع ترین نوع تومور خوش خیم اعصاب محیطی در بزرگسالان است که ممکن است در هر نقطه از بدن و در هر سنی بروز کند.
شوانوما به طور معمول از تكثير غير طبيعي سلول شوان مولد ميلين در غلاف عصب اصلی ناشی می شود و بقیه عصب را درگیر می کند. هنگامی که شوانوما بزرگتر می شود، مقدار بیشتری از عصب را تحت تأثیر قرار میدهد و حذف آن دشوارتر می شود. به طور کلی، شوانوما به آرامی رشد می کند.
اگر دچار شوانوما در بازو یا پا شوید، ممکن است متوجه یک توده بدون درد در قسمت مذكور  شوید. شوانوما به ندرت سرطانی است، اما می تواند منجر به آسیب عصبی و درنتيجه اختلال حسي يا حركتي و همچنين از دست رفتن کنترل عضلات مربوط به آن عصب شود. غالبا بيماران در صورت وجود توده های غیرمعمول و یا با شكايت بی حسی به پزشک مراجعه کنید.
درمان Schwannoma بستگی به این دارد که رشد غیرطبیعی در کجا قرار دارد و اینکه آیا باعث ایجاد درد یا رشد سریع آن می شود یا نه. 
گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:
١- جراحی: یک جراح مغز و اعصاب  با تجربه در زمينه جراحي اعصاب محيطي می تواند در صورت ایجاد درد یا رشد سریع آن، تومور را از طريق جراحي خارج كند. جراحی شووانوما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بسته به محل تومور، برخی از بیماران می توانند همان روز عمل به خانه بروند. برخی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند یک یا دو روز در بیمارستان بمانند. حتی بعد از برداشتن موفقیت آمیز تومور در حین عمل، ممکن است تومور عود کند.
٢- پرتو درمانی: پرتودرمانی برای کمک به کنترل رشد تومور و بهبود علائم بیمار استفاده می شود. ممکن است در ترکیب با جراحی استفاده شود.
٣- جراحی پرتونگاری( راديو سرجري ): اگر تومور نزدیک به اعصاب حیاتی یا رگ های خونی باشد، ممکن است از تکنیکی به نام پرتودرمانی استریوتاکتیک بدن برای محدود کردن آسیب به بافت سالم استفاده شود. با این تکنیک، پزشکان پرتودرمانی را دقیقاً بر روی تومور و بدون ایجاد برش انجام می دهند.