کوردوما 

کوردوما تومورهایی هستند که می توانند در هر نقطه ای از ستون فقرات یا قاعده جمجمه ایجاد شوند. دو مکان شایع برای کوردوما، قسمت تحتانی کمر (ناحیه ساکرال - تقریباً یک سوم تا نیمی از کوردوما) و قاعده جمجمه (تقریباً یک سوم کوردوما) است. کوردوما از بقایای Notochord بافت جنینی است که در نهایت مرکز دیسک های ستون فقرات را تشکیل می دهد.
این تومورها بدخیم تلقی می شوند و ممکن است متاستاز بدهند، اگرچه به طور معمول رشد کُند دارند. حتی کوردوما در حال رشد آهسته می تواند به صورت موضعی گسترش یابد و کاملاً بزرگ شود و با فشار آوردن یا حمله به قسمت های مهم مغز یا ستون فقرات ، باعث درد و مشکلات عصبی یا حتی تهدید کننده زندگی شود.

علائم کوردوما چیست؟
کوردوما می تواند بر ستون فقرات ، مغز و اعصاب فشار بیاورد و باعث ایجاد درد و مشکلات عصبی خاص برای بخشی از مغز یا نخاع در جایی شود. این علائم می تواند شامل سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف، عدم کنترل مثانه یا روده، اختلال عملکرد جنسی، مشکلات بینایی، مشکلات غدد درون ریز و مشکلات بلع باشد.

درمان کوردوما
هنگامی که آکوردوما در سایر قسمت های بدن متاستاز می شود (گسترش می یابد) یا اگر بزرگ شود و شروع به فشار روی قسمت های مهم مغز کند ، می توانند تهدید کننده زندگی شوند. حتی در مواردی که آکوردوما گسترش نیافته است ، می توانند بسیار بزرگ شود و به اعصاب ستون فقرات و مغز آسیب وارد کند و باعث ناتوانی همیشگی شود. ضروری است که Chordoma به موقع درمان شود.
به دلیل خطر انتشار کوردوما ، عمل جراحی موفق اول بسیار مهم است. مداخله عملی بهترین فرصت برای درمان و کنترل تومور است.
بسته به محل، اندازه و ظاهر کوردوما ، تیم جراحی شما ممکن است از جراحان متعددی تشکیل شود.جراحی کوردوما می تواند شامل همکاری متخصصان جراحی مغز و اعصاب، آنکولوژی جراحی، انکولوژی ارتوپدی، اورولوژی، جراحی عروقی، جراحی پلاستیک و بیهوشی باشد. 
مراقبت های بعد از عمل برای موفقیت عمل جراحی ضروری است، بنابراین پس از عمل شما به بخش مراقبت های ویژه جراحی مغز و اعصاب (NCCU) منتقل خواهید شد. به محض آماده شدن، تیم شما طرحی برای فیزیوتراپی، کاردرمانی پزشکی و توانبخشی آماده می کند. پس از مرخص شدن از بیمارستان ممکن است شما نیاز به بستری در یک مرکز اختصاصی توانبخشی داشته باشید، که در آن درمانگران و پزشکان توانبخشی می توانند به منظور به حداکثر رساندن بهبود عملکرد خود، به درمان ادامه دهند.

مدیریت مداوم  کوردوما
به دلیل احتمال رشد مجدد آکوردوما، شما باید با پیگیری های مداوم ، مسئولیت ادامه روند بهبود خود را بر عهده بگیرید.
در طول سال اول بعد از عمل ، شما هر سه ماه یکبار به MRI نیاز خواهید داشت تا اطمینان حاصل شود که کوردوما برنگشته است. در سالهای بعد ، پزشک شما ممکن است به تدریج مدت زمان بین MRI های پیگیری را افزایش دهد.