آدنوم های هیپوفیز 

اکثر آدنوم های هیپوفیز رشد آهسته داشته و خوش خیم هستند، به این معنی که آنها سرطانی نیستند و به سایر قسمت های بدن متاستاز نمي دهند. با این حال، با بزرگ شدن می توانند بر روی ساختارهای مجاور مانند اعصاب چشم فشار وارد کنند و علائمی نظير كاهش ميدان ديد و نابينايي را موجب شوند.
هیپوفیز غده اي است كه در پشت بالاي بینی و سینوس اسفنوئیدی، درست زیر ساختار مهم و مرتبط دیگری به نام هیپوتالاموس قرار دارد.
غده، ارگاني است كه مواد ويژه اي مانند هورمون ها را ساخته و آزاد مي كند كه براي كار كردن آنها بر روي اندام ها و بافت هاي ديگر عمل مي كند. به این قسمت از هیپوفیز «آدنو هيپوفيز» گفته می شود زیرا هورمون های ترشح شده توسط آن تعادل هورمون های ساخته شده توسط بیشتر غدد دیگر بدن را تنظیم می کنند. به این ترتیب، هیپوفیز بسیاری از فرآیندها مانند رشد و تولید مثل را کنترل می کند. همچنین عملکرد برخی از ارگان ها مانند کلیه ها، سینه ها و رحم را نیز کنترل می کند.
هیپوفیز سه قسمت یا لوب دارد که هر کدام وظیفه خود را در بدن دارند:
١-لوب قدامي، که حدود 80٪ غده را تشکیل می دهد. وظیفه اش ایجاد و ترشح بسیاری از هورمون های «سیگنالینگ» در جریان خون است. این هورمون ها از طریق خون به غدد و اندام های دیگر منتقل می شوند. 
٢-لوب مياني، تنها یک هورمون ترشح می کند. این هورمون روی رنگدانه های پوست تأثیر می گذارد.
٣-لوب  خلفی، به خودی خود هورمونی ایجاد نمی کند. در عوض، حاوی انتهای عصبی سلول های مغزی است که از هیپوتالاموس حاصل می شوند. این سلول های مغزی باعث ایجاد هورمون ها می شوند که بعداً به سمت پایین حرکت می کنند و برای استفاده های بعدی در هیپوفیز خلفی ذخیره می شوند.
آدنوم های هیپوفیز براساس اندازه آنها  تقسيم بندي می شوند. تومورهای کوچکتر از 1 سانتیمتر را میکروآدنوم می نامند. تومورهای بزرگتر از 1 سانتیمتر، ماکروآدنوما نامیده می شوند. بسیاری از آدنوماها با آزاد کردن هورمون های اضافی در جریان خون باعث ایجاد علائم مربوط به زيادي آن هورمون می شوند، اما همه آدنوم ها ترشح هورمون نمی كنند.

علائم آدنوم هیپوفیز چیست؟
علائم آدنوم های هیپوفیز بسته به نوع هورمون آزاد شده توسط آدنوم یا اثرفشاري آن بر روی ساختارهای مجاور متفاوت است. داشتن بیش از حد بسیاری از هورمون ها می تواند منجر به اختلالات یا سندرم های خاصی شود، از جمله:
-غول پیکري در کودکان و آکرومگالی در بزرگسالان ناشی از هورمون رشد بیش از حد GH
-بیماری کوشینگ ناشی از هورمون بیش از حد غده فوق کلیوی ACTH
-پرکاری تیروئید ناشی از هورمون تحریک کننده تیروئید بیش از حد TSH

برخی از علائم عمومی آدنوم هیپوفیز عبارتند از:
-سردرد
-مشکلات بینایی 
-حالت تهوع یا استفراغ
-تغییر در رفتار، از جمله اختلال شخصيتي، افسردگی و اضطراب
-تغییر در حس بویایی
-اختلال عملکرد جنسی
-ناباروری
-خستگی (خستگی شدید)
-افزایش وزن 
-ضعف عضلانی
-یائسگی زودرس
-تغییرات در دوره های ماهانه (زنان)